Przebieg rekrutacji [5/5] – Rekrutacja uzupełniająca

Przebieg rekrutacji [5/5] – Rekrutacja uzupełniająca

Uwaga! W roku 2020, zgodnie z decyzją Ministra Edukacji Narodowej wyrażoną w stosownym Rozporządzeniu rekrutacja uzupełniająca nie będzie prowadzona! Zatem w roku 2020 rekrutacja będzie przebiegała wyłącznie w jednym etapie. Poniższe informacje nie dotyczą zatem roku 2020!

Kandydaci, którym nie udało się znaleźć miejsca w rekrutacji zasadniczej biorą udział w rekrutacji uzupełniającej. Jest to nabór prowadzony na pozostające wolne miejsca. Z kolei większość wolnych miejsc dostępnych na tym etapie to miejsca nieobsadzone w trakcie naboru zasadniczego (czyli takie oddziały, gdzie liczba miejsc była większa od liczby chętnych) oraz miejsca zwolnione przez kandydatów zakwalifikowanych, którzy z różnych względów nie potwierdzili woli uczenia się w danej szkole.

Informację o tym, w której szkole pozostają wolne miejsca (i ile ich jest) uzyskacie na stronach lokalnych Kuratorów Oświaty oraz w systemie elektronicznym wspierającym nabór (jeśli takowy jest na danym terenie używany). Ponadto zazwyczaj dane takie publikują także samorządy.

Nie ma reguły co to tego, czy rekrutacja uzupełniająca prowadzona jest tradycyjnie czy z wykorzystaniem systemu informatycznego – jest różnie i zależy to od lokalnej decyzji samorządu. W związku z tym chcąc ubiegać się o przyjęcie w rekrutacji uzupełniającej należy ustalić, w jaki sposób będzie ona przebiegać. Rekrutację uzupełniającą prowadzą oczywiście wyłącznie te szkoły, które dysponują co najmniej jednym wolnym miejscem.

W tym miejscu warto jeszcze podkreślić, że z organizacyjnego punktu widzenia rekrutacja uzupełniająca jest powtórzeniem pierwotnego procesu rekrutacji, ze wszystkimi jego kluczowymi etapami. W tym przypadku przeważnie dzieje się to tylko szybciej – okresy przewidziane na wykonanie poszczególnych czynności są krótsze. Zatem także w przypadku tego naboru będzie konieczność złożenia wniosków, przekazania dokumentów, szkoły ogłoszą listy zakwalifikowanych w rekrutacji uzupełniającej, kandydaci zakwalifikowani będą zobowiązani do potwierdzenia woli i wreszcie szkoły opublikują listy przyjętych. Jeżeli więc będziecie zmuszeni brać udział w naborze uzupełniającym, to pamiętajcie koniecznie o wszystkich terminach – także ta rekrutacja je ma i trzeba ich dotrzymać.


Do dyskusji zapraszam na Facebooka eduBloga oraz do grup: Rekrutacja 2020 – kandydaci oraz Rekrutacja 2020 – rodzice.


Zobacz też...

Błędy, których lepiej nie popełniać [2/2]

Błędy, których lepiej nie popełniać [2/2]

Błędy, których lepiej nie popełniać [1/2]

Błędy, których lepiej nie popełniać [1/2]

Jak zbudować dobrą listę preferencji [2/2]

Jak zbudować dobrą listę preferencji [2/2]

Jak zbudować dobrą listę preferencji? [1/2]

Jak zbudować dobrą listę preferencji? [1/2]