Przebieg rekrutacji [2/5] – wybory i wnioski

Przebieg rekrutacji [2/5] – wybory i wnioski

Kiedy zakończyły się już przygotowania i rekrutacja już wystartuje (z punktu widzenia kandydatów), kandydaci oraz ich rodzice zapoznali się z ofertą szkół przychodzi czas na dokonanie wyborów.

Podejmowanie decyzji

To bardzo ważny etap całego procesu. Zadbajcie więc o to, by świadomie i poważnie go przeprowadzić. Nie chodzi bowiem tylko o to, by wskazać tę szkołę, która jest Waszą wymarzoną, do której najbardziej chcielibyście się dostać – to prawdopodobnie większości przyjdzie dość łatwo. Kluczowe jest tu wskazać także inne szkoły, do których zgłosicie się, aby zabezpieczyć swoją sytuację na wypadek, gdyby do tej najbardziej preferowanej nie udało się jednak zakwalifikować.

Szukajcie na blogu i bardzo uważnie przeczytajcie wpisy Co zrobić, by zwiększyć swoje szanse? oraz szczególnie wpis Jak zbudować dobrą listę preferencji?

Wypełnianie i składanie wniosków

Podjętym decyzjom – dotyczącym wyboru szkół i oddziałów – trzeba teraz nadać moc sprawczą, czyli przełożyć je na wypełnione i złożone w szkole lub szkołach wnioski.

Uwaga! Ze względu na sytuację z koronawirusem sposób składania wniosków nie jest jeszcze znany – mogą tu być różne możliwości. Zatem zachowajcie czujność w tym zakresie, śledźcie na bieżąco post z głównej strony Rekrutacja 2020 – aktualna sytuacja i bądźcie też na bieżąco z informacjami podawanymi przez interesujące Was szkoły.

Koronawirus może namieszać w samym sposobie dostarczenia wniosku do szkoły, jednak bez wątpienia wniosek musi się pojawić. Skupmy się zatem na dotarcia do momentu posiadania wypełnionego wniosku. Ten etap przebiega odmiennie w zależności od tego, czy w samorządzie używany jest elektroniczny system wspierający proces rekrutacji, a jeżeli tak, to czy proces ten wspierają szkoły, do których kandydat aktualnie uczęszcza.

Poniższy opis dotyczy najczęściej spotykanych modeli działania, w tym w szczególności sposobu funkcjonowania najpopularniejszych systemów informatycznych wspierających rekrutację. Nie można jednak zakładać, że w danym samorządzie nie będziemy mieli do czynienia z jakimś innym rozwiązaniem – dlatego zachęcam, by zweryfikować tryb działania w kontekście konkretnych szkół, do których zamierzacie ubiegać się o przyjęcie.

Sprawdź koniecznie, czy rekrutacja w szkołach, do których chcesz ubiegać się o przyjęcie jest prowadzona z wykorzystaniem systemu elektronicznego. Od tego zależy, w jaki sposób będzie przebiegał proces, w szczególności gdzie i w jaki sposób musisz dostarczyć dokumenty

Mamy zatem następujące możliwe sytuacje:

  • w samorządzie jest wykorzystywany system elektroniczny wspierający rekrutację do szkół ponadpodstawowych oraz szkoły podstawowe aktywnie wspierają proces rekrutacji – to znaczy za pomocą tego systemu przekazują dane o swoich aktualnych uczniach;
  • w samorządzie jest wykorzystywany system elektroniczny wspierający rekrutacji, ale szkoły podstawowe nie biorą aktywnego udziału w tym procesie;
  • nie jest używany system elektroniczny wspierający rekrutację.

Dalej opisuję pokrótce każdy z tych modeli.

Pages:Next

Zobacz też...

Błędy, których lepiej nie popełniać [2/2]

Błędy, których lepiej nie popełniać [2/2]

Błędy, których lepiej nie popełniać [1/2]

Błędy, których lepiej nie popełniać [1/2]

Jak zbudować dobrą listę preferencji [2/2]

Jak zbudować dobrą listę preferencji [2/2]

Jak zbudować dobrą listę preferencji? [1/2]

Jak zbudować dobrą listę preferencji? [1/2]