Rekrutacja do szkół w dobie koronawirusa – co trzeba wiedzieć?

Rekrutacja do szkół w dobie koronawirusa – co trzeba wiedzieć?

Szczególna sytuacja, którą mamy w kraju w związku z COVID-19 wpływa znacząco na funkcjonowanie szkół i jednocześnie musi wpłynąć także na rekrutację do szkół ponadpodstawowych. W roku 2021 będzie łatwiej o tyle, że nie jest to pierwszy rok, kiedy nabór (najprawdopodobniej) będzie prowadzony w okresie ograniczeń związanych z pandemią. Poza tym warto pamiętać, że pewne elementy czy zasady pozostają w rekrutacji niezmienne, bez względu na to, czy jest prowadzona w czasach pandemicznych ograniczeń, czy nie. Spójrzmy więc, co się nie zmienia, a co może być (lub będzie) inaczej.

Co się nie zmienia?

Po pierwsze można z graniczącym z pewnością przekonaniem stwierdzić, iż rekrutacja do szkół ponadpodstawowych musi się odbyć. Można ingerować w terminy, w pewnym stopniu w zasady, ale fakt, że musi zostać przeprowadzona pozostaje raczej bezsporny. Zatem jeśli kończycie właśnie ósmą klasę szkoły podstawowej albo jesteście rodzicami ósmoklasistki lub ósmoklasisty, to ten proces w tym roku przed Wami.

Skoro rekrutacja się odbędzie, to drugą rzeczą, o której wiadomo jest to, że trzeba będzie dokonać wyborów – zdecydować się na szkoły, do których chcemy ubiegać się o przyjęcie, wybrać w nich oddziały i to wszystko ułożyć na listę preferencji.

O liście preferencji czytajcie tu: Lista preferencji – najważniejsze pojęcie rekrutacji

Po trzecie – wedle wszelkich znaków na niebie i ziemi, podobnie jak w zeszłym roku – mimo pandemii zostanie przeprowadzony egzamin ósmoklasisty. To oznacza, że należy zakładać, iż podstawowe zasady rekrutacji nie ulegną zmianie. Pamiętajcie jednak, że sytuacja z COVIDem nauczyła nas już, że różnego rodzaju zmiany mogą się pojawiać w ostatniej chwili, zatem powinniście być na bieżąco z tym, co się dzieje.

O zasadach rekrutacji czytajcie tu: Kto ma pierwszeństwo w przyjęciu do szkoły?

O punktacji przeczytacie tu: Za co dostaje się punkty podczas rekrutacji

Czwartą kwestią, o której już wiemy jest wspólny harmonogram dla całego kraju. Wzorem roku 2020 Minister Edukacji i Nauki opublikował harmonogram rekrutacji, który obowiązuje w całej Polsce, zatem do wszystkich szkół publicznych rekrutujemy się wedle tego harmonogramu.. Wcześniej harmonogram rekrutacji ustalany był przez Kuratorów Oświaty, którzy swym zasięgiem obejmują obszar jednego województwa i było więcej zamieszania. Pod tym względem zatem będzie zdecydowanie lepiej.

Piątym zagadnieniem, które można zaliczyć do kategorii “wiadomo” jest wykorzystanie systemów elektronicznych wspierających rekrutację. W większości samorządów (miast i powiatów), w szczególności tych dużych będzie wykorzystywany system elektroniczny obsługujący ten proces. Zatem wiele działań w trakcie naboru w tych miejscach będzie możliwych do wykonania zdalnie, bez konieczności wizyty w szkole (ale najprawdopodobniej nie wszystkie).

O wpływie systemów elektronicznych na rekrutację przeczytajcie tu: System elektroniczny – w jaki sposób wpływa na rekrutację?

Piątym rozstrzygnięciem, które już mamy jest kwestia dostarczania zaświadczeń lekarskich przez kandydatów, a później uczniów szkół, w których aby się uczyć należy mieć orzeczony brak przeciwwskazań zdrowotnych (w praktyce dotyczy to szkół zawodowych – techników i szkół branżowych). Już wiemy, że jeżeli nie uda się takiego orzeczenia dostarczyć w trakcie rekrutacji, to można będzie je donieść jeszcze we wrześniu.

Szóstą kwestią, która wydaje się – jak na te chwilę – rozstrzygnięta, jako niezmienna, to przeprowadzenie sprawdzianów uzdolnień kierunkowych (do szkół i oddziałów dwujęzycznych) i prób sprawności fizycznej (w szkołach sportowych) w dotychczasowej formule. Oznacza to, że ich wpływ na rekrutację pozostanie standardowy.

Co się zmienia? Czego nie wiemy?

Wszystko wskazuje na to, że w porównaniu z ubiegłoroczną “pandemiczną” rekrutacją w roku 2021 powracamy do realizacji – oprócz rekrutacji podstawowej – także rekrutacji uzupełniającej. W roku ubiegłym, przede wszystkim ze względu na wymuszone pandemią zmiany w harmonogramie, rekrutacja uzupełniająca w ogóle nie była prowadzona. Na tę chwilę jest ona w bieżącym harmonogramie przewidziana.

Jeśli chodzi o zagadnienia, co do których można mieć jeszcze wątpliwości, to pozostaje kwestia organizacji dostarczania dokumentów do szkół. W roku ubiegłym znaczna część szkół (z uwagi na sytuację epidemiczną) przyjmowała dokumenty w formie skanów (zdjęć) – chodzi tu przede wszystkim o dokumenty potwierdzające osiągnięcia, czyli świadectwo i zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty. Jak będzie w tym roku? Tego na razie nie wiemy, gdyż w dużej mierze zależy to od sytuacji rozwoju pandemii w naszym kraju

Bądźcie więc na bieżąco. Zachęcam do śledzenia wpisu Rekrutacja 2020 – aktualna sytuacja gdzie będę starał się na bieżąco aktualizować istotne informacje związane z rekrutacją.


Do dyskusji zapraszam na Facebooka eduBloga oraz do grup: Rekrutacja 2020 – kandydaci oraz Rekrutacja 2020 – rodzice.


Zobacz też...

Błędy, których lepiej nie popełniać [2/2]

Błędy, których lepiej nie popełniać [2/2]

Błędy, których lepiej nie popełniać [1/2]

Błędy, których lepiej nie popełniać [1/2]

Jak zbudować dobrą listę preferencji [2/2]

Jak zbudować dobrą listę preferencji [2/2]

Jak zbudować dobrą listę preferencji? [1/2]

Jak zbudować dobrą listę preferencji? [1/2]