Rekrutacja do szkół a koronawirus – co już wiadomo, a czego jeszcze nie?

Rekrutacja do szkół a koronawirus – co już wiadomo, a czego jeszcze nie?

Szczególna sytuacja, którą mamy w kraju w związku z COVID-19 wpływa znacząco na funkcjonowanie szkół i jednocześnie musi wpłynąć także na rekrutację do szkół ponadpodstawowych. Bardzo wiele kluczowych zagadnień pozostaje nadal nierozstrzygniętych, jednak nie wszystko – pewne kwestie pozostają poza wpływem koronawirusa bądź jest bardzo mało prawdopodobne, by pod takim wpływem się znalazły. Przyjrzyjmy się zatem temu, co już wiemy, a czego jeszcze nie.

Co wiemy?

Po pierwsze można z graniczącym z pewnością przekonaniem stwierdzić, iż rekrutacja do szkół ponadpodstawowych musi się odbyć. Nie wiadomo jeszcze do końca w jaki sposób, na jakich zasadach i kiedy, ale fakt, że musi zostać przeprowadzona pozostaje raczej bezsporny. Zatem jeśli kończycie właśnie ósmą klasę szkoły podstawowej albo jesteście rodzicami ósmoklasistki lub ósmoklasisty, to ten proces w tym roku przed Wami.

Skoro rekrutacja się odbędzie, to drugą rzeczą, o której wiadomo jest to, że trzeba będzie dokonać wyborów – zdecydować się na szkoły, do których chcemy ubiegać się o przyjęcie, wybrać w nich oddziały i to wszystko ułożyć na listę preferencji.

O liście preferencji czytajcie tu: Lista preferencji – najważniejsze pojęcie rekrutacji

Po trzecie – zgodnie z informacją MEN – zostanie przeprowadzony egzamin ósmoklasisty. To oznacza, że najprawdopodobniej podstawowe zasady rekrutacji nie ulegną zmianie. Pamiętajcie jednak, że w szczegółach mogą być zmiany, zatem powinniście być na bieżąco z tym, co się dzieje.

O zasadach rekrutacji czytajcie tu: Kto ma pierwszeństwo w przyjęciu do szkoły?

O punktacji przeczytacie tu: Za co dostaje się punkty podczas rekrutacji

Czwartą kwestią, którą wiadomo – i jest to zmiana w stosunku do lat poprzednich – jest wspólny harmonogram dla całego kraju. Oczywiście ze 100% będzie to można potwierdzić, kiedy Minister Edukacji Narodowej opublikuje informację o harmonogramie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych, jednak ewidentnie należy spodziewać się, że terminy będą wspólne dla całego kraju. Do tej pory harmonogram rekrutacji ustalany był przez Kuratorów Oświaty, którzy swym zasięgiem obejmują obszar jednego województwa.

Piątym zagadnieniem, które można zaliczyć do kategorii “wiadomo” jest wykorzystanie systemów elektronicznych wspierających rekrutację. W większości samorządów (miast i powiatów), w szczególności tych dużych będzie wykorzystywany system elektroniczny obsługujący ten proces. Zatem wiele działań w trakcie naboru w tych miejscach będzie możliwych do wykonania zdalnie, bez konieczności wizyty w szkole (ale najprawdopodobniej nie wszystkie).

O wpływie systemów elektronicznych na rekrutację przeczytajcie tu: System elektroniczny – w jaki sposób wpływa na rekrutację?

Piątym rozstrzygnięciem, które już mamy jest kwestia dostarczania zaświadczeń lekarskich przez kandydatów, a później uczniów szkół, w których aby się uczyć należy mieć orzeczony brak przeciwwskazań zdrowotnych (w praktyce dotyczy to szkół zawodowych – techników i szkół branżowych). Już wiemy, że jeżeli nie uda się takiego orzeczenia dostarczyć w trakcie rekrutacji, to można będzie je donieść jeszcze we wrześniu.

Szóstą kwestią, która wydaje się – jak na te chwilę – prawdopodobna, to przeprowadzenie sprawdzianów uzdolnień kierunkowych (do szkół i oddziałów dwujęzycznych) i prób sprawności fizycznej (w szkoła sportowych) w dotychczasowej formule. Oznacza to, że ich wpływ na rekrutację pozostanie standardowy.

Czego nie wiemy?

Nadal jednak nie wiemy co najmniej kilku ważnych rzeczy. Z najważniejszych:

  1. Jak będzie wyglądał harmonogram rekrutacji?
  2. Jak będzie wyglądała kwestia dostarczania dokumentów? Co będzie można przekazać elektronicznie (i w jaki sposób), a co koniecznie trzeba będzie dostarczyć fizycznie do szkoły?

Bądźcie więc na bieżąco. Zachęcam do śledzenia wpisu Rekrutacja 2020 – aktualna sytuacja gdzie będę starał się na bieżąco aktualizować istotne informacje związane z rekrutacją.


Do dyskusji zapraszam na Facebooka eduBloga oraz do grup: Rekrutacja 2020 – kandydaci oraz Rekrutacja 2020 – rodzice.


Zobacz też...

Błędy, których lepiej nie popełniać [2/2]

Błędy, których lepiej nie popełniać [2/2]

Błędy, których lepiej nie popełniać [1/2]

Błędy, których lepiej nie popełniać [1/2]

Jak zbudować dobrą listę preferencji [2/2]

Jak zbudować dobrą listę preferencji [2/2]

Jak zbudować dobrą listę preferencji? [1/2]

Jak zbudować dobrą listę preferencji? [1/2]